Polecane:
https://sklep-impala.pl/

Jan Lelej, jeden z trzech żyjących Westerplattczyków

TE LI
Jest piątek, pierwszy września 1939 roku – wojna, Niemcy napadli na Polskę. Garstka żołnierzy na Westerplatte broni się dzielnie i stawia opór wielokrotnie silniejszemu wrogowi. Wśród 200 obrońców Westerplatte był Jan Lelej od dziesięcioleci Ostródzianin, który bronił wartowni nr 5. Wróćmy jednak do drogi na Westerplatte młodego żołnierza. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, uzyskaliśmy prawo do założenia Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, lesistym półwyspie o powierzchni ,03 km kwadratowego. W dniu 9 grudnia 1925 roku Rada Ligi narodów podjęła uchwałę zezwalająca utrzymanie na Składnicy 88 żołnierzy Wojska Polskiego w celu jej ochrony.

Dominika Chyc: Anioł z kuźni (fragment)

TE LI
Zazwyczaj siadał na spróchniałej ławeczce na tyłach domu, gdzie prastare tuje dotykały murów dając poczucie wilgoci nawet w najbardziej upalne dni. Rosła tu także potężna lipa pod którą oni chowali swoje zwierzęta. Jego też w końcu tam pochowają, myślał podpalając własnoręcznie zrobionego papierosa. Na imię mu było Eugeniusz, przeklęte, śmieszne imię tak jakby to "Eu" było zaprzeczeniem słowa "geniusz". Był przecież wioskowym idiotą a ludzie i tak nazywali go "Edek". Edek był w Aniołowni odkąd sięgnąć pamięcią, niektórzy nawet przypuszczali, że on i jego siostra, z którą mieszkał na oddalonej od wsi ulicy Zielonej, dawno już pomarli i tylko dobry Bóg nie chce ich wpuścić w zaświaty za ich wieczne kłótnie i wsiąkające w ziemię przekleństwa. Siostra Edka zwana przez wszystkich Babką była też matką pana Kowala dlatego Edek który często całymi dniami tułał się po wsi zawsze w końcu lądował na swojej ławeczce za kuźnią z nieodłącznym papierosem.

Rola Jana Bażyńskiego w zespoleniu Prus z Polską

TE LI
Rola Jana Bażyńskiego w zespoleniu Prus z Polską W dniu 9 listopada w 2009 roku mija 550 rocznica śmierci Jana Bażyńskiego, pierwszego gubernatora Prus Królewskich, szlachcica z Leszcza koło Ostródy, jednego z najznakomitszych mężów stanu Korony Polskiej. Jan Bażyński urodził się około 1390 r. W Leszczu. Był dzieckiem z drugiego małżeństwa, sędziego ziemskiego Piotra Bażyńskiego. Nazwisko Bażyński wywodzi się od nazwy pruskiej osady „Baysen”, położonej w okolicach Elbląga ( dziś wieś Bażyny). Jan od wczesnego dzieciństwa okazywał zainteresowania polityczne [aby czytać dalej kliknij przycisk więcej lub tytuł artykułu]

Tyś tak nie do nazwania (I.Betlewicz)

TE LI
Almanach poetów i pisarzy naszego regionu "Otwarte okno" jest wciąż do nabycia w ostródzkich księgarniach. Część egzemplarzy znalazła nabywców, ale zainteresowani mogą dalej znaleźć wspomniany tomik poetycki na księgarskich półkach. W "Otwartym oknie" znajdują się wiersze 15 poetów związanych z Ostródą, zrzeszonych w Warmińsko - Mazurskim Stowarzyszeniu Autorów Polskich. Słowo wstępne napisał Tadeusz Klabuhn, a prócz niego pomysłodawcami projektu byli: Ala Pisarska, Tadeusz Peter, Rafał Strychalski. Książkę można nabyć (i obejrzeć) także w ostródzkiej bibliotece zamkowej.

Rainer Maria Rilke: Zwiastowanie, Słowa Anioła

TE LI
Nie jesteś niż my bliżej Boga,
jesteśmy wszyscy dalecy od Niego.
Ale cudowne są i błogo-
-sławione Twe ręce przez Niego.
U żadnej z niewiast tak wychylone
nie dojrzewają pod takim powiewem:
ja jestem rosą, ja dniem wionę
ale Ty jesteś drzewem.

Zmęczyłem się dalekim lotem.
Wybacz, nie pomnę w końcu
co On, ogromny, w stroju złotem
siedząc jak w wielkim słońcu,
kazał zwiastować tobie, marząca
(ja tu zmyliłem prawe z lewem).
Patrz: jestem wieść zaczynająca,
ale Ty jesteś drzewem.